Artritida je celosvětově hlavní příčinou bolesti a invalidity.

页面信息

作者 Kari 发布时间23-10-29 17:07 点击2,848次 评论0件

全文

Můžete najít spoustu rad o zmírnění bolesti při artritidě a dalších stavech cvičením, léky a snižováním stresu. Jak víte, co vám bude fungovat?

Zde je několik věcí, které můžete a co nedělat, abyste na to přišli.

Základy
Bez ohledu na váš stav bude snazší udržet si náskok před bolestí, pokud:

Zjistěte vše, co můžete o svém stavu, včetně toho, jaký typ artritidy máte a zda některý z vašich kloubů již není poškozen
Zapojte svého lékaře, přátele a rodinu do zvládání vaší bolesti
Informujte svého lékaře, pokud se vaše bolest změní
Každodenní rutiny
Věnujte pozornost svým kloubům, ať už sedíte, stojíte nebo se věnujete aktivitě.

Udržujte své klouby v pohybu. Provádějte denně jemné protahování, které rozhýbe vaše klouby v celém rozsahu jejich pohybu.
Používejte správné držení těla. Fyzioterapeut vám může ukázat, jak správně sedět, stát a pohybovat se.
Poznejte své limity. Vyvažte aktivitu a odpočinek a nepřehánějte to.
Pro zmírnění bolesti je navíc důležitá změna životního stylu.

Řídit váhu. Nadváha může zvýšit komplikace artritidy a přispět k bolesti při artritidě. Provádění postupných, trvalých změn životního stylu vedoucích k postupnému hubnutí je často nejúčinnější metodou řízení hmotnosti.
Přestat kouřit. Kouření způsobuje stres na pojivové tkáně, což může zvýšit bolest při artritidě.
Cvičení
Když máte artritidu, pohyb může snížit vaši bolest a ztuhlost, zlepšit rozsah pohybu, posílit svaly a zvýšit vaši vytrvalost.

Co dělat
Vyberte si ty správné druhy aktivit – takové, které budují svaly kolem vašich kloubů, ale nepoškozují klouby samotné. Fyzikální nebo pracovní terapeut vám může pomoci vytvořit cvičební program, který je pro vás vhodný.

Zaměřte se na protahování, cvičení s rozsahem pohybu a postupný progresivní silový trénink. Zařaďte aerobní cvičení s nízkým dopadem, jako je chůze, jízda na kole nebo cvičení ve vodě, abyste zlepšili svou náladu a pomohli kontrolovat svou váhu.

Čeho se vyvarovat
Vyhněte se činnostem, které zahrnují silný náraz a opakující se pohyby, jako jsou:

Běh
Skákání
Tenis
Aerobik s vysokým dopadem
Opakování stejného pohybu, jako je tenisové podání, znovu a znovu
Léky
Pro úlevu od bolesti artritidy je k dispozici mnoho typů léků. Většina z nich je relativně bezpečná, ale žádný lék není zcela bez vedlejších účinků. Promluvte si se svým lékařem, abyste sestavili plán léků pro vaše specifické příznaky bolesti.

Co dělat
Volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol, další), ibuprofen (Advil, Motrin IB, další) nebo naproxen sodný (Aleve) mohou pomoci zmírnit občasnou bolest způsobenou aktivitou, na kterou nejsou vaše svaly a klouby zvyklé – jako je zahradničení po zimě v interiéru.

Krém obsahující kapsaicin může být aplikován na kůži nad bolestivým kloubem ke zmírnění bolesti. Používejte samostatně nebo s perorálními léky.

Pokud vám volně prodejné léky neuleví od bolesti, poraďte se se svým lékařem.

Čeho se vyvarovat
Přeléčení. Promluvte si se svým lékařem, pokud zjistíte, že pravidelně používáte volně prodejné léky proti bolesti.
Nedostatečné léčení. Nesnažte se ignorovat silnou a dlouhotrvající bolest při artritidě. Můžete mít zánět nebo poškození kloubu vyžadující každodenní léky.
Zaměření pouze na bolest. Deprese je častější u lidí s artritidou. Lékaři zjistili, že léčba deprese antidepresivy a jinými terapiemi snižuje nejen příznaky deprese, ale také bolest artritidy.
Fyzická a emocionální integrace
Není žádným překvapením, že bolest při artritidě má negativní vliv na vaši náladu. Pokud vás každodenní činnosti bolí, musíte se cítit sklíčeni. Ale když tyto normální pocity eskalují, aby vytvořily neustálé zdržování se strašných, beznadějných myšlenek, vaše bolest se může ve skutečnosti zhoršit a hůře zvládat.

Co dělat
Mezi terapie, které přerušují destruktivní interakce mysli a těla, patří:

Kognitivně behaviorální terapie. Tato dobře prostudovaná a účinná kombinace terapie mluvením a modifikace chování vám pomůže identifikovat – a přerušit – cykly sebeporážejících myšlenek a činů.
Relaxační terapie. Meditace, jóga, hluboké dýchání, poslech hudby, pobyt v přírodě, psaní deníku – dělejte vše, co vám pomůže se uvolnit. Relaxace nemá žádnou nevýhodu a může pomoci zmírnit bolest.
Akupunktura. Někteří lidé získají úlevu od bolesti prostřednictvím akupunkturních ošetření, kdy vyškolený akupunkturista vloží jehly tenké jako vlasy do určitých bodů na vašem těle. Může trvat několik týdnů, než zaznamenáte zlepšení.
Teplo a zima. Použití tepla, jako je aplikace zahřívacích podložek na bolavé klouby, horké koupele nebo sprchy nebo ponoření bolestivých kloubů do teplého parafínového vosku, může pomoci dočasně zmírnit bolest. Dávejte pozor, abyste se nespálili. Používejte ohřívací podložky po dobu maximálně 20 minut.

Použití chladu, jako je aplikace ledových obkladů na bolavé svaly, může zmírnit bolest a zánět po namáhavém cvičení.

Masáž. Masáž může dočasně zlepšit bolest a ztuhlost. Ujistěte se, že váš masážní terapeut ví, kde vás vaše artritida ovlivňuje.
Čeho se vyvarovat
Kouření. Pokud jste závislí na tabáku, můžete ho použít jako nástroj emocionálního zvládání. Ale je to kontraproduktivní: Toxiny v kouři způsobují stres na pojivovou tkáň, což vede k dalším problémům s klouby.
Negativní postoj. Negativní myšlenky se samy udržují. Dokud se v nich budete zdržovat, stupňují se, což může zvýšit vaši bolest a riziko invalidity. Místo toho se rozptylujte činnostmi, které vás baví, trávte čas s lidmi, kteří vás podporují, https://leky-cz.com/lecba-psychickych-poruch a zvažte rozhovor s terapeutem.leky-cz

评论目录

还没有评论内容